Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı

Sosyal yardımlar kapsamında, 20 yılda 35 Milyon ton kömür ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Sosyal Devlet anlayışının gereği olarak, 2003 yılından başlayarak 2018 yılına kadar Bakanlar Kurulu Kararları ile 2019 yılından itibaren ise Cumhurbaşkanı Kararları doğrultusunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bünyesinde ve Kurumumuz koordinatörlüğünde madencilik alanında gerçekleştirilen en kapsamlı ve en uzun soluklu sosyal yardım projesi olan ihtiyaç sahibi ailelere ısınma amaçlı kömür yardımı yapılması uygulaması hayata geçirilerek, ülkemiz genelindeki mağdur aileler soğukta bırakılmamış aynı zamanda yerli ve milli kömür kaynaklarımızın değerlendirilmesi sağlanmıştır.

Kurumumuz üstlenmiş olduğu bu önemli görevi 2003 yılında itibaren başarı ile yürüterek, ülkemizde üretilen kaliteli yerli kömürlerin zamanında ve hızlı bir şekilde ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılması konusunda gerekli hassasiyeti göstermektedir.

Bu doğrultuda, Kurumumuz tarafından 2003 yılından bugüne kadar geçen 20 yılda; 3 milyon ton kömür, ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere ülkemiz genelindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına teslim edilmiştir. 2022 yılında 5097 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında yaklaşık 1,73 milyon ton kömürün 2 milyon aileye dağıtımı tamamlanmıştır.


Mustafa Kemal ATATÜRK
Türkiye Kömür İşletmeleri